Russell Salzman’s story in Polish

Historia Russell’a Saltzman’a

Russell został poczęty wskutek aktu kazirodztwa, obecnie mieszka w Kansas City i można się z nim skontaktować pod adresem e-mail: russell.e.saltzman@gmail.com

Przemówienie Russell’a Saltzman’a, pastora luterańskiego Kościoła Ruskin Heights, w mieście Kansas, Missouri przed Podkomisją Finansów Rządowych Senatu USA, Serwisu zdrowia, edukacji i populacji.

Wrzesień 14, 2000

Panie przewodniczący, senatorzy dziękuję Wam za szansę spotkania. Jest to dla mnie wielki zaszczyt. Pracowałem kiedyś dla członka Kongresu i wiem ile czasu i energii poświęcacie swojej pracy. Wiem, jak trudne są niektóre decyzje które musicie podejmować i za ten wysiłek chcę Wam podziękować.
Jestem pewien – patrząc na porządek dzisiejszego
Stoję przed wami jako osoba cierpiąca na cukrzycę, która sprzeciwia się wykorzystywaniu ludzkich komórek embrionalnych do celów badawczych. Najpierw pozwólcie, że ujawnię moje pochodzenie. Jestem
adoptowanym dzieckiem Harry’ego i Loli Saltzmanów, którzy mieszkają w Olathe, stanie Kansas.

Ponieważ jestem adoptowany możecie Państwo przypuszczać, że okoliczności mojego poczęcia nie były idealne. Latem 1946 roku byłem nieplanowaną i niechcianą ciążą. Moi rodzice byli członkami tej samej rodziny. Byli przyrodnim rodzeństwem. Bardzo prawdopodobne, że ne tylko zostałem poczęty w wyniku kazirodztwa, ale też gwałtiszyscy wywodzimy się z tego połączenia komórki jaj świata, że moja rodzona matka byłaby namawiana do aborcji i najprawdopodobniej wybrałaby tę opcję rozwiązania problemu jaki dla niej stanowiłem. Nie mogę patrzeć na aborcję inaczej, jak tylko poprzez pryzmat mojego pochodzenia. Kiedy mówię, że traktuję to moje przemówienie jako zaszczyt, mówię też o pewnym cudownym zaszczycie, ponieważ gdybym począł się po roku 1972 – najprawdopodobniej
nie byłoby mnie tu dzisiaj. Przychodzi mi myśl, że gdybym został usunięty to części mojego płodowego ciała mogłyby zostać wykorzystane do badań naukowych w leczeniu choroby o której chciałbym tutaj opowiedzieć.
Już na samym początku chciałbym podkreślić, że omawiane tutaj tematy są okropne. Nie tylko dlatego, że dotykają mnie osobiście, lecz dlatego, że wiem, iż embrion to nasz wspólny początek, fundament ludzkości, który łączy nas bez względu na jakim etapie życia jesteśmy.

owej i plemnika, wszyscy kiedyś byliśmy embrionami. My wszyscy i każdy z osobna jesteśmy istotami ludzkimi. Chcielibyśmy, aby wszyscy byli poczęci z miłości, ale niestety nie zawsze tak jest. Nie ma znaczenia czy zostałem
poczęty w akcie miłości czy przemocy, to co się liczy to fakt, że jestem dzisiaj tutaj.
Moja egzystencja ma ogromny wpływ na życie innych ludzi wliczając w to moje siedmioro dzieci (w tym dwoje adoptowanych).

Cierpię na cukrzycę. Od 1995 roku kiedy ostałem zdiagnozowany uczę się jakim ciężarem jest przewlekła choroba. Widzę postępowanie choroby, od momentu, kiedy mogłem ją kontrolować dietą, aż do momentu, gdy mój stan uzależniony jest od zastrzyków z insuliny. To właśnie przewlekłość tej choroby czyni ją prawdziwym ciężarem. To wiedza, że nigdy nie pozbędę się tej choroby, że moje życie prowadzone będzie przez reżim diety i zastrzyków z insuliny. To wreszcie wiedza, że moja śmierc nastąpi najprawdopodobniej wskutek komplikacji tej choroby.

Kiedy mówię, że nie chcę tej choroby, twierdzę, że zrobiłbym prawie wszystko, aby się jej pozbyć. Prawie wszystko.

Myśl o używaniu komórek macierzystych pochodzących z embrionów ludzkich – przy tej okazji niszczonych – dotyka mnie w głęboki sposób. Nigdy nie zgodziłbym się na żadne leczenie, które w bezpośredni czy pośredni sposób polegałoby na niszczeniu ludzkich embrionów. To co przeraża mnie w tym nagłym pędzie do wykorzystywania komórek embrionalnych to fakt, że do tej pory żaden naukowiec nie stworzył komórek trzustki przy użyciu komórek embrionalnych, podczas gdy inne sposoby, które nie wymagają niszczenia embrionów dają o wiele lepsze wyniki.

Niedawno zapoznałem się z wynikami badań kanadyjskich naukowców, którzy używaja komórek trzustki pochodzących z ciał osób zmarłych. Technika ta z sukcesem wyeliminowała u pacjentów zależność od zastrzyków z insuliny. Procedura ta wciąż musi przejść wiele prób i badań. Ale jest to jak do tej pory najbardziej obiecująca forma leczenia z jaką się spotkałem. Przeszczep komórek trzustki jest neutralny etycznie. To leczenie nie niesie za sobą konsekwencji moralnych.
Mimo to my tutaj w USA prześcigamy się w stosowaniu najbardziej etycznie niemoralnych meod, podczas kiedy inne neutralne moralnie technologie mamy na wyciągnięcie ręki. Narodowa Komisja Prezydencka do Spraw Etycznych stwierdziła, że ludzkie embriony wymagają szacunku, gdyż jest to forma rozwijającego się ludzkiego życia, dlatego niszczenie ich „jest usprawiedliwione jedynie wtedy, gdy nie ma innych etycznie dozwolonych alternatyw”. A takie przecież istnieją.

Zadajmy sobie pytanie. Czy embrion jest ludzką istotą, czy jedynie obiektem badań naukowych? Jeśli jest to jedynie obiekt badań naukowych, to dlaczego jakakolwiek inna istota ludzka na jakimkolwiek etapie życia- moim lub twoim powinna być traktowana inaczej? Ale jeśli embrion jest istotą ludzką to powinniśmy wprowadzić w życie jakieś granice, które uniemożliwią wykorzystywanie słabszych (embrionów) przez silniejszych (dorosłych ludzi).

Chciałbym polecić Państwu książkę Aldous’a Huxley’a „Nowy wspaniały świat”. Huxley w 1933 roku z pełną uwielbienia,
profetyczną wizją świata opisuje świat klonów genetycznych , które nazwał „wybranymi dziećmi”. Wszystko zaczęło się od momentu, gdy embriony ludzkie zostały potraktowane jako materiał do celów badawczych. Autor obawiał się, że kiedyś nauka zostanie użyta w zły sposób. Przewidział, że tak jak nauka była wykorzystywana dla człowieka, tak kiedyś człowiek zostanie wykorzystany dla potrzeb nauki. W noweli Huxley’a proces odwrócenia roli nauki był metodyczny i celowy bez żadnych względów etycznych. W naszym świecie proces ten jest mniej czysty, ale nie mniej celowy. bawiam się, że i dziś nie ma tu miejsca na etykę.

Jeżeli lekarstwo na cukrzycę lub pośrednie środki lecznicze wymagają produkcji i niszczenia embrionów ludzkich błagam Was, zastanówcie się nad tym, że niektóre choroby są lepsze niż ich lekarstwo.

Russell E. Saltzman

rhlcpastor@sbcglobal.net